Der Minister deutet an, die Mehrwertsteuer auf Lebensmittel zu senken

https://www.aripaev.ee/saated/2024/12/16/minister-vihjab-toidu-kaibemaksu-langetamisele

Von EstonianLib

12 Comments

  1. EstonianLib on

    >Regionaal- ja põllumajandusministeerium teeb läbi analüüse, mis käsitlevad toidu käibemaksu, kuna inimeste valmisolek Eesti toitu osta on vähenemas.

    >Regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman sõnas, et praegu valmistavad nad ette põhjalikke analüüse toidu käibemaksu kohta ja tulevad sellega uuel aastal avalikkuse ette.

    >Hartman vihjas võimalusele, et toidu käibemaks võiks muutuda. “Maksud on rahandusministeeriumi vastutusvaldkond, aga põllumajandus, toidu tootmine ja selle jätkusuutlikkus on meie teema,” ütles ta ja lisas, et käibemaksu alandamist ning rahvusvahelist kogemust on arutatud ka poekettidega.

  2. CountryKoe on

    Eesti kohalikule kraamile võiks olla max 5% see maks see muudaks kohaliku põllumajandus ettevõtluse kasulikuks ning negatiivseid pooli põhimõtteliselt poleks (riigile vähem laekuvad maksud pole negatiivne aspekt teevad müksatonidesse ja sooideoloogiasse vähem toetusi katavad puudujäägi sellega)

  3. Selle eeldus on hindade näitamise kohustus nagu usas – enne makse. Siis kassas maksud juurde. Muidu ei tajunseda riigipoolset kingitust.

  4. Jätkuvalt ei saa aru, miks ei panda lauale varianti lüüa esmatarbekaubad eraldi kategooriaks, neile kasumilagi koos madalama või null maksumääraga, ning siis kõige muuga tehku kaupmehed mida iganes. Hartman on sots, analoogsed lahendused on välismaal ju sotside _bread and butter_. Siis saavad hundid söönuks ja lambad jäävad ka terveks.

  5. hea_kasuvend on

    Isegi kui tuleb, me peaks ikkagi põrutama edasi tatraputru pool aastat.

    Ministri asi on ohjata riigi ahnust, mitte poodnike oma. Viimane aga on rahva teha. Ei ole midagi et riiklik bailout ja koorime orjarahva seljanahka edasi

  6. Themarekito on

     

    **Kokkuvõtvalt hakkavad kehtima järgmised muudatused:**

    1. **2025:**

    1)      Füüsilise isiku tulumaksumäär tõuseb 22%le. Sh dividendidelt 22/78.

    2)      Lisandub julgeolekumaks käibelt 2%, alates juulikuust. Käibemaksu määr tõuseb seega 24%ni.

    3)      Majutuse käibemaksumäär tõuseb 13%le.

    4)      Ajakirjandusväljaannete käibemaksumäär tõuseb 9%le.

    5)      Kogumispensioni makse võib olla senise 2% asemel ka 4% või 6%, kui töötaja on otsustanud vastava avalduse teha. Seda saab kontrollida [siit](https://www.pensionikeskus.ee/raamatupidajale/ii-sammas/liitumiskontrolli-lihtparing/).

    6)      Hakkab kehtima mootorsõidukimaks, mille detailidega on võimalik tutvuda [siin](https://www.emta.ee/eraklient/maksud-ja-tasumine/muud-maksud/mootorsoidukimaks). Kalkulaatori leiate [siit](https://avalik.emta.ee/mootorsoidukimaks/calc).

    7)      Aktsiisimäärad alkoholile tõusevad 5%, tubakatoodetele 10%, bensiinile 5%.

    8)      Elektriaktsiisimäär tõuseb juba jõustunud muudatuste tõttu 1. maist ca 45% 2,1 euroni/MWh, diislikütuse ja kütteõlide aktsiis 7% ning maagaasi aktsiis 18%.

    9)      Tõuseb piirang, kui palju saavad kohalikud omavalitsused aastas maksimaalselt tõsta maamaksu määra. 2025.a aastal on see 50% senise 10% asemel.

    1. **2026:**

    1)      Lisandub julgeolekumaks 2% füüsilise isiku tulult (ei saa arvestada tulumaksuvaba miinimumi ega arvata tulumaksuga maksustatavast tulust maha).

    2)      Lisandub julgeolekumaks 2% ettevõtete 2025.a kasumilt. Seega tuleb arvestusreeglitega ennast kurssi viia juba 2025. Oleme ka rahandusministeeriumil palunud tagada ettevõtjate informeeritus.

    3)      Tulumaksuvaba miinimum 700 euro ulatuses hakkab kehtima kõigile palgatöötajatele.

    4)      Aktsiisimäärad alkoholile ja tubakatoodetele tõusevad 10%, bensiinile 5%.

    5)      Elektriaktsiisimäär tõuseb juba jõustunud muudatuste tõttu 1. maist ca 46% 3,07 euroni/MWh, diislikütuse ja kütteõlide aktsiis 7% ning maagaasi aktsiis 18%.

    6)      Maamaksu tõusu üle otsustavad täielikult kohalikud omavalitsused.

     

    Osa eelnõudest veel Riigikogu menetluses ja loetelu võib veidi muutuda. Rahandusministeeriumi prognooside kohaselt tõuseb Eesti maksukoormus järgmisel aastal 35,8% SKP-st. See on küll madalam Euroopa Liidu liikmesriikide keskmisest maksukoormusest, kuid Ida-Euroopa riikide hulgas kõrgeim.

Leave A Reply