Politiker sagen, wie viel Geld die Leute bekommen können

    https://majandus.postimees.ee/8152671/poliitikud-utlevad-kui-palju-raha-inimestele-katte-jaada-tohib

    Von EstonianLib

    2 Comments

    1. EstonianLib on

      Sotsid:

      >Sotsiaaldemokraatliku erakonna aseesimehe ja riigikogu rahanduskomisjoni liikme Tanel Kiige sõnul peab maksusüsteem tagama nii riigi toimimise kui ka toetama inimeste võrdseid võimalusi ja maksukoormus peab olema õiglaselt jagatud. «Maksusüsteemi mõju sissetulekutele tuleb vaadata tervikuna ehk hinnata nii tööjõumaksude, tarbimismaksude kui ka varamaksude osakaalu,» selgitas Kiik. «**Praegu kehtiva maksusüsteemi puhul maksab keskmise palgaga töötaja oma sissetulekutest maksudena ära suurema osa kui mitmekordset keskmist palka teeniv inimene, kuna lisaks tulumaksule tuleb tasuda ka 22 protsenti käibemaksu kõigilt sundkulutustelt (toit, eluasemekulud jne). See ei peaks nii olema.**»

      >Kiige sõnul toetavad sotsid **astmelise tulumaksu kehtestamist nii, et kahte keskmist palka ületavale sissetulekuosale rakenduks kõrgem tulumaksumäär.**

      >**Sotsid tahavad ka varamaksude osakaalu suurendada, seda tarbimismaksude arvelt**. «Eesti Panga andmetel kuulub kümnele protsendile rikkamatest eestimaalastest ligi 60 protsenti varadest, mille põhjal oleme Euroopa Liidu üks ebavõrdsemaid riike,» tõi Kiik esile.

      >«Riigi roll on tasandada sissetulekute ebavõrdsust ja varanduslikku kihistumist läbi õiglase maksupoliitika. **Varamaksude osakaalu suurendamine võimaldaks langetada näiteks toiduainete käibemaksumäära viiele protsendile, mis aitaks eeskätt madala ja keskmise sissetulekuga inimesi**,» sõnas Kiik. «Eesti maksukoormus peaks ühiskonna kõigi vajaduste katmiseks olema senisest mõne protsendipunkti võrra kõrgem, **mis eeldab suuremat panust jõukamatelt inimestelt ja ettevõtetelt.**»

      Keskerakond:

      >Keskerakonna juht Mihhail Kõlvart ütles, et neil on maksude osas kaks fookusgruppi: väiksema ja keskmise sissetulekuga inimeste toimetulek ning kodumaised ettevõtjad.

      >«**Selleks pooldame madalamaid tarbimismakse, eeskätt käibemaksu, ning samuti tuleb kaotada saabuv automaks, ettevõtte tulumaks ning riik peab tagama elanikele ja ettevõtjatele taas soodsa hinnaga elektri.** Raha tuleb lõpuks majandusest mitte vaesuse ümberjagamisest. Ja maksutõusud halvendavad praktikas päris sageli nende laekumist, sest majandus pidurdub ja see miinus läheb riigile kallimaks. Ka Eesti valitsuse maksutõusud käesoleva festivali raames on seda juba tõestanud,» ütles Kõlvart.

      >Kõlvart lisas, et ei poolda inimestelt raha väljakavaldamist läbi keerulise maksurägastiku, mis lõpuks lööb kõige nõrgemaid ja vähendab siinsete ettevõtjate konkurentsivõimet. Maksuraha tuleb koguda sealt, kus see ei kahjusta kõige nõrgemate toimetulekut ega halvenda Eesti ettevõtjate suutlikkust turul konkureerida.

      >Samuti soovib Kõlvart näha astmelist tulumaksu, mis «oma aega ootab»:«Usun, et ka need inimesed, kes on seni suhtunud astmelisse tulumaksu kui tarbetult keerulisse ja jõukamate inimeste suhtes ebaõiglasesse lahendusse, avastavad, et praeguse maksufestivaliga võrreldes on **astmeline tulumaks tegelikult vägagi lihtne ja mõistlik**. Tegelikult on ka klassikaline proportsionaalne tulumaks olnud tänu tulumaksuvabale miinimumile juba kaheastmeline – 0 ja 20%. Meie lisaksime ühe astme juurde ning see võimaldaks jätta ajalukku paljuastmeline maksuküür. Uus süsteem oleks oluliselt lihtsam ja motiveerivam, sest sellega ei maksustataks inimeste palgakasvu tagasiulatuvalt,» sõnas Kõlvart.

      Päris huvitav on. Kui toiduainete käibemaksu langetamise ja astmelise tulumaksu mõistlikkuse osas on SDE ja Kesk ühel meelel, siis ettevõtete tulumaksu ja varamaksude puhul on nii, et sotsid on poolt ja Kesk on vastu.

    2. Wide_Age_7129 on

      Järgmisest aastas palgamaksud juba 43,8%, mis tasemeni tõsta võiks et astmelise tuluka soovijad rahul oleks?

    Leave A Reply