Zu Hause: Laut Antal Rogán besteht kein Grund zur Befürchtung, dass „Mini-Pegasus“-Spyware von jedem, der die DÁP-Anwendung herunterlädt, auf Ihrem Telefon installiert wird

https://m.hvg.hu/itthon/20241121_rogan-antal-dap-program-digitalis-allampolgarsag-titkosszolgalat-ebx

Von Pajszerkezu_Joe

38 Comments

  1. Pajszerkezu_Joe on

    >Alaptalanok azok az aggodalmak, amelyek szerint egy „mini-Pegasus kémszoftvert” telepítenek a telefonjukra azok, akik letöltik a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alkalmazását – a projektért felelős Rogán Antal

     

    Tehát teljességgel megalapozottak az aggodalmak.

  2. FrontSuspicious1006 on

    Megpróbáltam letölteni. 3 éves a mobilom, nem lehet telepíteni rá, mert régi..

    Most elképzelem a 10 millió (nagyrészt mélyszegénységben élő) magyarból hány száz rendelkezik olyan új telóval, amivel kompatibilis.

  3. Szokásos módon ahogy általában az ellenkezője igaz annak amit mondanak, (értsd hazudnak) tehát kell.

  4. rodnasscavok on

    “De jó, hogy a magyar változatot átneveztük Táltosra, így nem kellett hazudnom.”

  5. Then_Gate_6438 on

    Dunno, ha valaki akarja szeerintem visszafejthetné a kódot, aztán majd csak kiderül. /s

  6. HUN5t3v3nk3 on

    Vagyis kell 🙂

    Vajon olyan létezhet hogy aki nagyon ugrál a közösségi médiában vagy egyéb politikai felületeken az orvosi műhiba áldozata lesz? 🙂

  7. Sh1eldw4ll on

    Aki hisz neki, az tegye csak ki. Az agyhalálnál nagyobb baj úgysem érheti.

  8. Én regisztráltam a DÁPot és nem félek, hogy “mini-Pegasus” – t telepítenek a mobilomra, mert tudom, hogy a fullos verzió kerül fel. Androidos Honor mobilom révén USA és Kína úgyis tud rólam mindent.

  9. LifeAcanthopterygii6 on

    >nem kell tartani attól, hogy „mini-Pegasus” kémszoftvert telepít

    Persze, mert kifizettük a teljes szoftverre a licencet, nem fogunk itt demóverzióval bohóckodni.

  10. PikaMaister2 on

    Na majd meglátjuk mit csinál az a software ha valaki elkezd benne turkálni. Bízok a redditben hogy kb 1 nap alatt tudni fogjuk a launch után hogy pontosan hogy működik a program.

  11. Infamous_Question430 on

    Kösz Tóni, edig nem gondoltam amúgy erre aktívan, de most már biztos vagyok benne.

  12. Eddig idiótaságnak tartottam ezt a félelmet, de most meggondoltam magam. Tartani kell ettől.

  13. redshirt6666 on

    szomszédom feltette és hívott segíteni mert cirill betűs lett a menü a telefonján.

    ![gif](giphy|QTrG6mjkHEkpFR3DqX)

  14. Important-Match3823 on

    1, Ja,ha Rogan Antal mondja,akkor mar nem is izgulok😂Olyan szavahiheto ember es mindig jot akar😂
    2, azert senkinek ne legyenek ketsegei a felol,hogy mar reg rajtavan valami kemszoftver azok telefonjan,akik a Covid idejen az EESZT letoltottek🥴

  15. cptmpeterson on

    Nekem új személyi kellett, akkor már regisztráltam ezt is, úgyhogy már fent van a telómon. Szia, Tóni! Baszódj meg!

  16. Az alap funkcio sem mukodik benne. Honapok ota nem tudok regisztralni a szemelyivel. Mindig hibat ir, hogy nem megfelelo a kep.

  17. Eastern_Stop_4083 on

    Ez szerintem is így van, de ez a semleges intézkedés előkészíti a környezetet rossz dolgokhoz. Például a rendeleti kormányzás se ördögtől való, egyértelmű, hogy minél kevesebb a “fék és ellensúly”, annál hatékonyabban lehet kormányozni, tehát amennyiben a kormányzónk jóindulatú, a fékek és ellensúlyok gyakorlatilag a jó kifejeződését hátráltatják.

    A probléma az, hogy nem bízhatunk meg abban, hogy a kormányzónk végtelenül jóindulatú, mert már önmagában ez a bizalom tenné attraktívvá a rosszindulatúak számára, hogy odaférkőzzenek. És hasonlóan egy zárt platformra terelni a népet is önmagában nem rossz, de az embereket kiszolgáltatottabbá teszi, és emiatt egy megfelelő előkészítő lépése lehet egy később bekövetkező rossz dolognak.

    A lehetséges rossz dolgok közül pár, amiket invitálunk egy ilyen lépéssel:

    * megfigyelés alapú állam. Kb a kommunizmus besúgórendszere automatizálva. Ennek lehet modernebb, lightosabb verzióit is csinálni, például ahogy Kína is teszi: hagyja, hogy az emberek bűnözzenek, amíg aránytalanul nagy kárt nem csinálnak – vagy, amíg valakinek, aki “fontos”, nincsenek útban. Ilyen esetben előkerül a bűnlajstrom.
    * az emberek kontrollálásának a lehetősége a digitális rendszeren keresztül. Először attraktív benne résztvenni, mint mondjuk most a DÁP, egyszerű, könnyű közügyek, cool nem? Aztán kvázi-kötelező benne résztvenni, mint pl. szerintem nem sok magyar ember kapja már készpénzben a fizetést, sokkal inkább bankszámlára, és a nagyösszegű fizetéseket is, pl ingatlanvásárlás, ritkán rendezik tisztán készpénzben. Vagy például mobiltelefonszám és email cím nélkül is elég érdekes már ügyet intézni mondjuk. Viszont ezek borzasztó kiszolgáltatottá teszik az embert, például ha nincs net a terminálon, akkor nem lehet fizetni, ha a google kicsukja az embert, akkor megszűnik az elérhetősége stb.
    * a magáncégek és az állam összeszövetkezése az emberek ellen. Ez a három entitás egyébként elég jól ellensúlyozná egymást, az állam szabályozná a cégeket, a cégek termék és szolgáltatás alternatívákat nyújtanának az államiakkal szemben, és az emberek is tudnak nyomást gyakorolni mindkettő felé. Viszont, a digitális megfigyelés kérdésében a cégek és az állam egyetértenek, az emberek ellen. A cégeknek jó gyűjteni az adatokat, jobban működnek a reklámok, személyre szabottabbak a szolgáltatások, sok pénzért el lehet adni. Az államnak pedig, ha szüksége van rá, nem kell a saját apparátusát üzemeltetnie, elég csak, nyom nélkül, kikérnie a cégtől a már összegyűjtött és aggregált adatokat. Kicsoda, mikor volt hol, mit csinált.

    Ezen rossz irányokba egy lépés a DÁP-alkalmazás. A régi ABEV például egy sokkal jobb kezdeményezés – egy sima Java applikáció, kis túlzással ott lehet futtatni, ahol az embernek kedve van. Én például Linux alól használtam mindig. A DÁP? App store, és Google Play. Még csak nem is Android, pl ha Huawei-d van, akkor fuck you van. Még le is írják: [https://dap.gov.hu/#tech-gyik](https://dap.gov.hu/#tech-gyik) .

    Aztán, miután ezt kellő mennyiségben felrakják az emberek, nem nagy kunszt szorítani egyet a nadrágszíjon. Ha egy határidő előtt 10 nappal kijön egy kötelező update, amikor a lokációhoz is hozzáférést kell engedélyezni, szigorúan csak azért persze hogy a legközelebbi NAV irodát tudja javasolni az app, akkor kevesen fogják azt mondani, hogy na eddig és nem tovább, most letörlöm az appot, és innentől nem veszek részt digitálisan ezekben, hanem bemegyek a hivatalba sorban állni. Úgyhogy megy az engedély, “úgyis megvan nekik minden amit akarnak”, és igen, ez végülis igaz, így végül meg is lesz.

    Hogy realisztikusan mi tehető ez ellen… semmi. Én személy szerint azt szoktam csinálni, hogy lassabban adoptálom ezeket a dolgokat, hogy megnézzem, mások hogy reagálnak rá.

Leave A Reply