Die Regierung hat ein Projekt zur Senkung der Krankenversicherungsprämie für Unternehmer ab 2026 verabschiedet. Ein Unternehmer mit Pauschalzahlung und einem monatlichen Einkommen von 20.000 PLN. PLN zahlt eine niedrigere Krankenversicherungsprämie als ein Arbeitnehmer mit Mindestlohn.

https://i.redd.it/56vrgursi72e1.jpeg

Von DeszczJesienny

17 Comments

  1. “Przedsiębiorca” – większość to zwykli pracownicy rypiący państwo na podatkach a sami będący rypani na prawach pracowniczych.

  2. Diligent-Property491 on

    Chyba nie ma zbytnio sensu podawać wartości dla 80tys

  3. Może czas najwyższy żeby składka była składką, zamiast drugim podatkiem dochodowym…?

    [edit]
    W tym miesiącu zabrakło mi przez moment na opłacenie podatków bo musiałem wydać pieniądze na… tak, zgadliście, leczenie. Bo “na NFZ” albo się nie da dostać, albo odwalają taką fuszerkę że lepiej zapłacić od razu prywatnie niż naprawiać to co publiczna spierdoli. W przyszłym miesiącu muszę wydać x10 tyle co wynosi moja składka zdrowotna, i mimo to że muszę wydrenować swoje oszczędności i kartę kredytową, to i tak zdrowotną muszę zapłacić

    I zgadnijcie co – nałożenie PIT-bis przez Polski Ład nijak tej sytuacji nie poprawiło. Bo problemem w tym pieprzonym systemie nie są pieniądze płacone przez składkowiczów.

  4. HimitsuNoHikaru on

    Zajebiscie. Ja zapierdalam, a ziomek z mojej roboty na B2B nie dość że robi 1/10 z tego co ja to jeszcze na rękę wyjdzie lepiej ode mnie xD

  5. No-Plastic7985 on

    “Przedsiębiorca” aka jedna faktura w miesiącu, robiący to samo co koledzy biurko obok na uop.

  6. To jest jakiś absurd.

    Może mi ktoś wytłumaczyć jaka logika za tym stoi? Z jakiej racji przedsiębiorca z takim samym przychodem jak pracownik zapłaci dużo niższą składkę?

  7. Pogryziony on

    Jak wkurwić większość pod tym postem?

    Cześć! Jestem przedsiębiorcom. Zarabiam około 20k miesięcznie na B2B i powiem wam, że cieszę się z mniejszej składki zdrowotnej.

  8. pandrewski on

    89% mikro przedsiębiorstw ma dochody poniżej 10tys. Ja wiem, że tu króluje mit programistów 15k, ale to jest margines.
    Jeżeli chodzi o małe firmy, to 73% ma dochody poniżej 10tys. Większość przedsiębiorców naprawdę odczuje obniżenie tej składki.

  9. grafknives on

    Pytanie pozostaje NA JAKIM RYCZALCIE.

    Bo to zasadnicza różnica, od tego też powinna stawka zależeć.

    Ktoś może miex ryczald 2,5% (handel),5,5%(produkcja), aż do chyba 18% – usługi wykonywane osobiście (np prawnik czy tam “informatyk”).

    Ta różnica wynika z faktu że różne rodzaje działalnosci mają różne koszty.
    I 20k przychodu w sklepiku to inne pieniądze niż 20k przychodu u “prawnika”

  10. Jak mnie śmieszy robienie kurwy z logiki i efektywnie zmiana definicji ryczałtu.

    Skoro są różne stawki podatku w zależności od przychodu, oznacza to, że nie jest to żaden ryczałt, tylko normala skala podatkowa tylko z innymi progami. Ryczałt to by był jakby było to zapisane procentowo lub kwotowo i znane z góry i niezależne od wysokości danej transakcji/grupy transakcji.

  11. NeedTheSpeed on

    Gdzie jest teraz ten typ co mi ostatnio wmawiał, że podatki w Polsce nie są regresywne, bo się nie zgadza z definicją jego libkowego thinktanku?

    Dalej chcesz dyskutować, bo „nie zgadza się z definicjom 🤓☝️☝️☝️☝️☝️”?

  12. UoP znowu rypani przez kolejny rząd. Przy najbliższej iteracji zmiany pracy sobie już daruję ideały i wezmę B2B w koncernie tytoniowym tudzież jakimś cypryjskim kasynie online. Dość łożenia na progresję, czas na ryczałt.

Leave A Reply