Hallo, ich habe ein Buch mit dem Titel „Mýty naše slovakské“ gelesen und ein Teil davon ist mir aufgefallen.
Dort steht geschrieben, dass nach 1620 die Autonomie der Krone und das statuspolitische System nicht verschwanden.
Aber überall im Internet behaupten eng/cz- und sk-Quellen das Gegenteil. Ich habe keine einzige Quelle gefunden, die bestätigen würde, was in dem Buch steht.
Gibt es Historiker, die es mir erklären können? Danke
https://i.redd.it/crykax3fwn1e1.jpeg
Von Ok-Criticism2221
2 Comments
Zreme sa jedná o jednu z “romantizácii” dejín. Niektorí ľudia prikrášľovali históriu. Svätoplukove 3 prúty sú dobrým príkladom. “Národ potrebuje hrdinov…”
Predpokladám, že ide skôr o nedorozumenie, ale rád by som videl viac z toho textu.
Autor má pravdu, že Habsburgská dynastia panovala v Česku bez prestávky od roku 1526. To znamenalo, že České kráľovstvo bolo v personálnej únii s Rakúskym arcivojvodstvom, a aj Uhorským kráľovstvom. Preto sú často prezentované ako jeden štát. Toto však znamenalo iba toľko, že zdieľali panovníka. Panovníci mali vtedy veľkú moc, ale nie neobmedzenú. České kráľovstvo naďalej malo svoje vlastné zákony a svoju vlastnú šlachtu. Z právneho hľadiska bolo Česko stále “nezávislým” kráľovstvom. Súčasnou analógiou by bol britský commonwealth, až na to, že panovník nie je iba ceremoniálna postava, ale aj reálne zasahuje do chodu štátu. Toto sa po českom stavovskom povstaní nezmenilo. Preto nemôžeme povedať, že by česká koruna stratila svoju autonómiu, ani že by zanikol stavovský systém.
Mnoho šlachticov však prišlo o svoje majetky a tituly ako trest za povstanie a panovník ich majetky venoval iným, často krát nie českým, šlachticom. Zároveň ide aj o posledné povstanie českej šlachty proti Habsburgovcom. Preto sa táto udalosť zvykne interpretovať ako koniec českej autonómie. Bol to v podstate koniec domácej českej šlachty a vyvrcholenie procesu, ktorý sa však začal už nástupom Habsburgovcov na český trón.