Tags
Aktuelle Nachrichten
America
Aus Aller Welt
Breaking News
Canada
DE
Deutsch
Deutschsprechenden
Europa
Europe
Global News
Internationale Nachrichten aus aller Welt
Japan
Japan News
Kanada
Karte
Konflikt
Korea
Krieg in der Ukraine
Latest news
Nachrichten
News
News Japan
Russischer Überfall auf die Ukraine seit 2022
Science
South Korea
Ukraine
Ukraine War Video Report
UkraineWarVideoReport
Ukrainian Conflict
UkrainianConflict
United Kingdom
United States
United States of America
US
USA
USA Politics
Vereinigte Königreich Großbritannien und Nordirland
Vereinigtes Königreich
Welt
Welt-Nachrichten
Weltnachrichten
Wissenschaft
World
World News
4 Comments
Članek vreden branja. Saj v realnosti še je slabše. Recimo na Bežigradu si dijaki sami organizirajo priprave. Normalna praksa je, da nek ima nek dijak, ki je dober na tekmovanjih, priprave za ostale dijake na šoli. Če pa so oranizirane, pa so tudi slabše v primerjavi z nekaterimi drugimi državami. Recimo za matematično olimpijado je na leto 10 predavanj oragniziranih s strani DMFA, ki jih imajo študentje, bivši tekmovalci. Sanjaj o kakih profesorjih.
Vse priprave, če so, se odvijajo v Ljubljani, tako da če si doma in obiskuješ v šolo v vukojebini (beri, ne v Ljubljani) se moraš na vse priprave vozit. Saj če gledaš je večina tekmovalcev na olimpijadah iz Bežigrada. To ni samo zato, ker gre večina najboljših tja (kar je vseeno glavni razlog), ampak tudi ker so skupaj z ostalimi tekmovalci in imajo priprave blizu, torej se jih seveda več udeleži. Ostali smo pa bolj ali manj prepuščeni sami sebi.
Pa večina srednješolskih profesorjev tudi ni opremljena, da bi lahko pripravljala na olimpijade, ker nimajo, oziroma niso že dolgo uporabljali, potrebnega znanja. Snov in način razmišljanja je pač zelo drugačen na tekmovanjih kot na testih.
vizija Slovenija 2050: vsi učenci/dijaki/študenti povprečni, vsi zaposleni na povprečni plači (ki bo hkrati mini in maksimalna)
Meni se je to, da nekaj učencev daš na stran in jim rečeš “nadarjeni” vedno zdelo največji bullshit. Vsak posameznik je drugačen in vsak je nadarjen v določenih stvareh, nekateri pa so v drugačnih, kar ni nujno povezano s šolo. In ne moreš v 3. al katerem že razredu določevat, kdo je bolj pameten od drugih.
Pa naj dam primer iz naše osnovne. Imeli smo nekaj nadarjenih. Nazadnje, ko sem bil v stiku, je en pustil srednjo in šel v vojsko, en dela za tekočim trakom, dva pa imata končana hobi faksa in en od teh dela pri očetu. Od vseh le ena dela doktorat pa še ta ni bila nadarjena.
Pa še moj primer. V osnovni sem poslušal od psihologinje, naj grem na 3 letno poklicno šolo, ker je 4 letna pretežka zame. Pa sem rekel kurc, grem probat 4 letno. Tam so mi govorili, da je faks pretežek zame, pa sem šel in letos sem z zelo dobrim uspehom zaključil magisterij inžinerskega faksa.
Hočem povedat, da v osnovni se že zdaleč ne vidi, kdo je za kaj nadarjen in s tem, ko določene okličeš za nadarjene ne narediš nič, le ego jim nafilaš.
Sem le preletel a nisem zasledil eno dejstvo…
Kjer se moraš večino časa trgat z problematičnimi (kar ni enako podpovprečni!), ti s časom začne pojenjat energija za tiste učence, ki vidiš, da so nadarjeni in ti dajejo motivacijo do poučevanja. Preprosto jim več ne moreš nudit maksimalno kar bi jim lahko in želel. Pol pa sčasom ali spokaš kovčke ali pa reduciraš na toliko kot zmoreš.
In tako pretirano gledanje na pravice problemetičnih, uničuje pravice in kakovost pouka vzornim in nadarjenim učencem.
Kar hočem reči ni povsod odvisno samo od dobre volje učitelja.