11 Comments

  1. Fickle-Message-6143 on

    >**Moguća nalazišta litija kao sirovine koja je dobila strateški značaj do sada u Bosni i Hercegovini nisu cjelovito istražena, a potvrđena su jedino u istočnom dijelu zemlje gdje su pronađene zalihe koje se procjenjuju na više od milijun tona koncentrata. Taj su podatak danas potvrdili predstavnici  “Centra za politike i upravljanje”, neovisne think tank organizacije iz Sarajeva, koja je zajedno s klubom Zelenih u parlamentu BiH potaknula otvaranje javne rasprave o kritičnim materijalima, njihovim potencijalnim nalazištima i količinama kojima država raspolaže kako bi mogla planirati njihovu eksploataciju.**

    >“Litij nije do kraja istražen, oko Lopara (u istočnoj Bosni) pronađeno je milijun i nešto tona koncentrata, no ima ga i dalje uz Drinu te u središnjem dijelu zemlje pa sve do Hercegovine”, kazao je novinarima Haris Abaspahić iz ove organizacije koja je prikupila i sistematizirala do sada dostupne podatke o rudnom potencijalu u BiH u kojoj postoje 143 potvrđene lokacije sa strateškim i kritičnim sirovinama.

    >Trenutačne rezervne ugljena u BiH procijenjene su na pet milijardi metričkih tona, a željezne rudače na 653 milijuna tona.

    >Rezerve boksita procijenjene su na 120 milijuna tona, a cinka i olova na po 56 milijuna tona. Postoje i manje rezerve magnezija, mangana i antimona.

    >Koliko točno ima litija, sirovine koja je od iznimnog značaja za proizvodnju baterija za električna vozila, ne zna se.

    >Procjena o 1,5 milijuna litij karbonata temeljena je na istraživanju koje je provedeno na području općina Lopare i Ugljevik. Dodatna preliminarna istraživanja potaknuta su na području općina Čajniče, Jezero i Šipovo kao i u Bijeljini, Zvorniku i Brčkom, a operira se brojkom od ukupno 20 potencijalnih nalazišta.

    >Litij je na popisu 30 kritičnih materijala odnosno sirovina od strateškog značaja kojega je definirala Europska unija, ali je i na popisu SAD-a koji je definirao 34 takve sirovine.

    >Cijena litija bi do 2040. mogla porasti do 42 puta s obzirom na planove za dekarbonizaciju i nultu emisiju CO2.

    >Prema procjenama MMF-a, sektor kritičnih sirovina financijski će postati značajnijim od naftnog sektora u naredna dva desetljeća.

    >Zastupnik u Parlamentu BiH i predsjednik kluba Zelenih Saša Magazinović kazao je kako je o eksploataciji ovih sirovina nužno odmah otvoriti dijalog u cijeloj državi jer je riječ o strateškom pitanju.

    >“Ovo jest ekonomska prilika ali je i okolišni izazov”, kazao je Magazinović.

  2. cvrkut_delfina on

    Ako ovo počnu kopati najebali smo. Njemačka neda da se kopa 150km od naseljenog mjesta. Saće kod nas nagrnuti, jer će naši političari jedva dočekati da uzmu pare u džep na račun prirode i zdravlja građana.

  3. PuzzleJigs on

    Ja sam za, ali da budu pravila kao u Njemackoj, dakle nema kopanja u krugu 150km od naseljenog mjesta. U praksi jedino bi to dakle bilo izvodivo negdje na podrucju Kantona 10.

  4. djakovska_ribica on

    Ako ovo započnu, ima da bude iskopavanja mitraljeza iz bašte

  5. Ovo može da bude dobar uticaj na ekonomiju i internacionalnu politiku BiH sa EUom, ali važno je pristupiti pravilno. Uspostaviti jasne zakone zaštite okoliša i garancije da cijeli profit ne uzmu strane firme, nego i BiH i njeni građani.

    Još bolje kad bi stavili neku taksu na izvoz sirovog litija, i možda subvencije za građenje tvornica baterija, što bi omogućilo da uhvatimo više dodatne vrijednosti tog proizvodnog lanca umjesto samo malih marži sirovine.

    Ne treba **slijepo** podržavati, niti slijepo se protiviti rudarenju. Samo sa selektivnim pritiskom na naše izabrane predstavnike možemo napraviti razliku. Treba zahtijevati transparentnost, adekvatne zakone i regulacije, a isto i jasne procedure inspekcije i kažnjavanja mogućih prekršaja. Bez toga razvoj ekstrakcije se ne smije dozvoliti.

    Međutim, ako budu pratili sve ili skoro sve navedeno, a mi i dalje budemo protiv, nećemo postići ništa. Ljudi će svu opoziciju vidjeti kao nerazumnu, paranoičnu i preemocionalnu.

    S tim bismo postigli loš ishod kako god – ili prilika neće nikako biti iskorištena i ova već siromašna država bi izgubila ne samo jedan jak ekonomski pokretač, nego i važan “bargaining chip” sa EUom koji bismo mogli koristiti u pregovorima za ulazak u EU ili bilo čemu drugom; ili će i drugom slučaju naši političari reći “j*bite se” sad vas nećemo nikako slušati, radit ćemo kako god hoćemo i fino primiti koju milju od rudarskih firmi.

    Stranke izbjegavaju raditi stvari koje će im znatno pogoršati rezultate u narednim izborima, ali ako osjećaju da će biti blaćeni i izgubiti glasova sušali oni brige građana ili ne, logično je onda da kad već gube glasove da će stati više na stranu firmi pa uzeti mita uzavrat za slabe zakone i skoro nepostojeće regulacije da pojeftinite kopanje rude tim firmama.

  6. Fair-Branch6135 on

    ako vas zanima kako će to izgledati proučite Nigeriju i “njihovu” naftnu industriju

  7. nefuratios on

    BiH treba biti ko Hawaii, zemlja samo za eko turizam, sve ostalo shut down.

  8. hemijaimatematika1 on

    ***„Neki očito misle da je bolje da ostane neperspektivna šikara koja će se zvati državna, nego perspektivna investicija na zemljištu koje je takođe državno***”, naveo je Nikšić na svom fejsbuk profilu.

    To mu je bila reakcija na odluku suda o zabrani raspolaganja (eksploatisanja) zemlje u Varesu i Jahorini.

    Ovo ”otkrice” ne bi ni bilo vrijedno pricanja da imamo normalnu vlast,jer ne bi smjelo doci do iskopavanja 150 km oko naseljenih mjesta,znaci nista od ovoga ne bi bilo da imamo normalnu vlast.

Leave A Reply