Wie im Titel steht, was ist mit der Vererbung von Darlehen und dem Bürgerlichen Gesetzbuch, Art. 922 § 2:
"Die Rechte und Pflichten des Verstorbenen, die mit seiner Person in engem Zusammenhang stehen, sowie die Rechte, die im Zeitpunkt seines Todes auf bestimmte Personen übergehen, unabhängig davon, ob es sich um Erben handelt, gehören nicht zum Erbe."
Ist der Kredit in der Masse enthalten oder nicht? Geht es nur darum, einen guten Anwalt zu haben?
Frage im Zusammenhang mit diesem Artikel: https://tvn24.pl/biznes/pieniadze/kredyt-w-spadku-rozdzwonily-sie-banki-zaczelam-siedziec-jak-na-bombie-st8098609 und viele TikTok-Videos des in diesem Artikel erwähnten Anwalts, der behauptet, dass der Vertrag mit dem Tod endet und die Erben ihn nicht zurückzahlen müssen. Leider konnte ich keine einzige Referenznummer für die Fälle finden, die dieser Herr vor Gericht gewonnen hat. In dem Artikel werden nur zwei Gerichte genannt, in denen die Heldin des Artikels gegen die Banken gewonnen hat, was es uns nicht erlaubte, die Details zu überprüfen.
Pytanie do prawników o dziedziczenie kredytu
byu/Riper_GEoP inPolska
Von Riper_GEoP
5 Comments
same prawniki i mecenasy tu. zaraz sie zleca. ide po czipsy.
> Pytanie do prawników
> Zamiast iść do prawnika zadaje pytanie randomom na reddicie
Według mojej wiedzy i przyjętej w tej kwestii stanowiska doktryny i orzecznictwa długi z pożyczek się dziedziczy, ale po zmianie kc z dobrodziejstwem inwentarza. Nie spotkałam się z tym, żeby coś się w tej kwestii zmieniło. Aż sobie z ciekawości przeczytam ten artykuł. Byłoby to niewątpliwie przełomem ogromnym w stosunku do stanu obecnego gdzie rodzina zrzeka się feralnego spadku po wujku alkoholiku do 4 pokolenia pociotków żeby takiego zgniłego jaja nie dostać. Jezeli doszloby do takiej zmiany można sobie wyobrazić jak wiele podmiotów dających pożyczki będzie wymuszać dodatkowe ubezpieczenie na wypadek śmierci lub branie zyranta nawet przy małych kwotach.
Dziwne. Wg tego mecenasa dług znika po śmierci dłużnika. Jest to sprzeczne z tym, co do tej pory sądziłem o długach.
I takie stanowisko jest chyba niesprawiedliwe. Jeśli zamiast nielubianego banku podstawimy osobę fizyczną, która udzieliła pożyczkę dłużnikowi a dłużnik umiera a jego spadkobierca wykręca się od spłaty, to coś tu jest nie tak.
W tej sprawie nie ma żadnej sygnatury, nie ma do czego się odnieść. To jakieś medialne pierdololo.
Edit:
“Do masy spadkowej nie wchodzą: służebności osobiste, użytkowanie, zobowiązania z umowy o dzieło (jeżeli jego wykonanie zależy od osobistych przymiotów wykonawcy), należności z tytułu ubezpieczenia na wypadek śmierci w przypadku, gdy osobą uposażoną jest ktoś inny niż spadkobierca” do tego chyba odnosi się art. 922 par. 2.
http://deiure.com.pl/blog/artykuly-blogowe/2023/04/11/co-wchodzi-w-sklad-masy-spadkowej/
Pan z tiktoka pierdoli głupoty. Z punktu widzenia prawnego dług to obowiązek spełnienia świadczenia. I jako taki może dzielić się na dług wymagalny i nie wymagalny. Wymagalny to taki który można dochodzić przed sądem. Tiktoker próbuje wcisnąć ekonomiczne pojecie długu do prawa, co jest śmieszne. Z tego względu prezentowany pogląd, że w skład spadku wchodzą tylko długi wymagalne to bzdura. Wchodzą wszystkie zobowiązania spadkodawcy. Dla przykładu, sąd rozpatrując sprawę frankową uznał wejście kredytu do masy spadkowej za tak oczywiste, że wystarczyło 1 zdanie w uzasadnieniu ( wyrok SA w Poznaniu [KLIK](https://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/153500000000503_I_ACa_000975_2020_Uz_2022-12-23_001) )
A jakie sprawy wygrała bohaterka, to nie wiemy. Bo mogło być tak, że bank wypowiedział kredyt, pozwał ją o spłatę całości i sąd uznał, że wypowiedzenie było niezgodne umową. Co oznacza, ze kredyt nadal trzeba spłacać zgodnie z umową, a nie na raz. Czyli kredyt wchodzi w skład spadku. Albo kredyt był frankowy i był od początku nieważny.
Dodatkowo tiktoker żadnej sprawy nie wygrał bo nie ma uprawnień adwokata czy radcy prawnego, więc nie reprezentuje nikogo przed sądami.