Erstens, warum schreibe ich das:

Den Ländern der Europäischen Union geht es nicht gut 🙁

Wir alle sind uns dieses grundlegenden Problems bewusst und es wird in diesem Subreddit ständig angesprochen, zumindest im kleineren tschechischen Maßstab.

Und wir haben sein Geständnis und den Lösungsvorschlag von Mario Draghi, dem angesehensten europäischen Ökonomen mit politischer Erfahrung, der von allen wichtigen Politikern in Europa von Macron bis Orbán respektiert wird.

Im tschechischen Medienraum hört man davon jedoch nichts. Ich freue mich über maximale Diskussion, Ihre Ansichten, Meinungsverschiedenheiten und die Übertragung der Diskussion außerhalb dieses Beitrags

offizieller Link: https://commission.europa.eu/topics/strengthening-european-competitiveness/eu-competitiveness-looking-ahead_en

Ein paar Zahlen für den Anfang

Unser Handelsverhältnis zum BIP liegt bei über 50 %, in China bei 37 % und in den USA bei 27 %.
Wir importieren mehr als 80 % der digitalen Technologien
Unsere Strompreise sind zwei- bis dreimal höher als in den USA und höher als in China
Nur vier der 50 größten Technologieunternehmen der Welt sind Europäer
Nur 10 Mitgliedstaaten geben 2 % des BIP für Verteidigung aus
Der Abstand zwischen der EU und den USA in Bezug auf das BIP vergrößerte sich von 15 % im Jahr 2002 auf 30 % im Jahr 2023

Lösungsvorschläge

Investieren Sie mehr in Innovationen in Europa und unterstützen Sie Forschung und Entwicklung effektiver.

Verbessern Sie das Funktionieren des Binnenmarkts und der Kapitalmärkte durch Harmonisierung und Deregulierung. Vereinheitlichen Sie den Kapitalmarkt.

Dekarbonisierungspläne mit Industriepolitik verknüpfen – grüne Subventionen nur, wenn sie zu niedrigeren Strompreisen führen. Wo wir Ziele gesetzt haben, müssen Rahmenbedingungen geschaffen werden, damit Investitionen schnell anlaufen können.

Sicherheit erhöhen und Abhängigkeiten reduzieren – der Sicherheitsaspekt muss Teil der gesamten Politik sein und beschränkt sich nicht nur auf die Verteidigung. Wir müssen in strategischen Sektoren unabhängiger von Importen werden (hauptsächlich dort, wo unsere Unternehmen erfolgreich sein können). Unsere Politik muss die weltweite Abkehr von der Unterstützung des Freihandels und die Zunahme aller Arten staatlicher Unterstützung oder protektionistischer Barrieren widerspiegeln.

Es ist nicht kostenlos

Der Wandel der europäischen Wirtschaft erfordert massive Investitionen. Draghi rechnete damit, dass jedes Jahr zusätzlich 750 bis 800 Milliarden Euro investiert werden müssten. Das ist doppelt so viel im Vergleich zum Marshallplan. Die Mitgliedstaaten sind dazu nicht bereit, und für die Mobilisierung privater Mittel ist öffentliche Unterstützung erforderlich. Draghi schlägt den Weg einer gemeinsamen europäischen Verschuldung vor, denn hier nicht zu handeln wäre viel, viel teurer.

Plán (Super) Maria Draghi na ekonomickou záchranu Evropy
byu/Dluugi inczech



Von Dluugi

15 Comments

  1. Právě zlepšení jednotného trhu bude problém. Každá země má svůj vlastní zájem, kterého by se musela vzdát v zájmu Evropské Unie jako celku. A už teď má EU pověst u veřejnosti pošramocenou, protože moc zasahuje do naší suverenity (diktát Bruselu). Takže analýza mi dává smysl, ale myslím že půjdeme těžší cestou kdy nás donutí až okolnosti, pokud to vůbec jako jednotná Evropa ustojime.

  2. Nikde nevidím deportaci miliony illegálních migrantů, kteří tady páchají sociální a ekonomické škody.

  3. Draghi je jeden z mála politikov/ekonómov, ktorý bol súčasťou ECB a nebol úplne mimo.

    A z toho, čo tvrdí a presadzuje, mi padá sánka, aplaudujem mu a byrokrati v Európskom parlamente si z toho musia trhať vlasy, keď počujú slová ako deregulácia, zlepšenie fungovania jednotného trhu (z čoho mi vyplýva jediné – viac voľného trhu), obmedzenie zelených dotácií, atď.

    Viac takých ľudí ako Draghi!!!

  4. ixixoxoxixixoxoxxixi on

    Ekonóm by mal byť rešpektovaný predovšetkým biznisom a nie politikmi. O investíciách ma rozhodovať najmä trh a nie politici. Firmy z EU utekajú kvôli nadmernej regulácií, vysokým daniam (emisné povolenky), vysokým cenám energií. Plán zadĺžiť sa a investovať je absurdný, EU nedokázala naplniť ani Lisabonskú stratégiu, ani nedokáže dodržať základný predpoklad eura – Pakt stability.

    Úvodný popis problémov je správny, ale navrhované riešenie nie. Mimochodom, ekonomická aktivita sa v EU presunula zo Západu do Stredu a na Východ. Drahgi svoju analýzu nekonzultoval zo žiadnym odborníkom z “nových” členských štátov EU.

    Východisko z krízy je v zrušení regulácií, zrušené Green Dealu, zrušeniu ESG a podobných nezmyslov a návratu k ekonomickej podstate EU. Samozrejme je zastavenie nelegálne migrácie a jej nahradenie riadenou ekonomickou migráciou.

  5. Pugno_de_Hierro on

    Nebudu se tvářit, že ekonomice takového rozsahu nebo EU rozumím, ale myslím, že dokud se neprovede reforma byrokratů EU, tak se nikam nepohneme. Třeba přílišný tlak na ekologické zdroje energií, emisní povolenky, elektroauta atp. Dotujme to, co nás bude posouvat kupředu a ne to, co nás brzdí.

  6. Pimpin-is-easy on

    Ve výsledku jediné, co z toho vzešlo, je další impulz pro společný evropský dluh, což je zjednodušeně způsob, jak finančně svázat ekonomicky výkonné a méně zadlužené severní země eurozóny se státy jihu. Jinak řečeno by se pumpovaly peníze do Italie a Portugalska a ručili by za to Němci a Nizozemci pod kuratelou evropských institucí. Asi nepřekvapí, že toto navrhuje bývalý premiér Itálie, kterého jako svého dvorního “experta” pase Von der Leyenová.

  7. Draghi ordinuje více toho co nás 20 let táhne ke dnu… víc dotací, víc přerozdělování, víc investování na základě přání politiků místo trhu… Je to byrokratickej šašek co nevytáhnul za celou kariéru zadek ze státního sektoru…

  8. predator2811 on

    JJ, Draghi se chce zvýšením zadlužení proinvestovat k prosperitě s tím, že celé to budou řídit úředníci shora a ne podnikatelská aktivita zdola. Jasně, way to go.

    Draghi je na rozdíl od ostatních Bruselských eurokund chytrý a (všeho)schopný chlapík, ale tohle není řešení.

  9. ConnectionDouble8438 on

    Jak může vzkvétat něco, kde má průměrně každých 15 milionů lidí svoje vlastní zákony, svoje vlastní certifikace a svoje vlastní armády úředníků? Přidej k tomu zmatení plynoucí z více než 20 úředních jazyků a fakt se nemůžeš divit, že v tomhle se nedá podnikat.

    Si zkus najmout Itala do ČR.

    * Výplata v místních šuntech na úrovni poloviny mezd v civilizaci.
    * Nedomluví se s půlkou firmy a bude mít problém zajít na nákup.
    * Jeho žena jako doktorka nesežene práci, protože jazyk a papír.
    * Jeho děti se nedomluví ve školce a ve škole.
    * Zdejší maturitu nedostaneš, když neumíš česky. I kdybys ji dostal, tak nevím jestli tě s ní pustí na Italskou školu bez dalšího papírování.
    * Když jsme u papírů, nezapomeňme na přepisování zdravotního pojištění. Jakže to funguje u dětí?
    * Sociální? Smolík, je jedno žes ve svý zemi pracoval posledních 20 let v kuse.
    * Důchodové pojištění? Pokud v dané zemi neodpracuješ X a někdy dokonce XX let, tak z té částky co odvedeš nemáš nic.
    * Jo, a jestli je trochu opálenej, tak se má teprve na co těšit. Ale oni jsou rasisti nakonec všichni.

  10. “REEEEEEEEE lidi nesouhlasí s mojí adorací byrokratickýho socialistickýho tydýta” – OP nejspíš

  11. ConnectionDouble8438 on

    Pokud nechceme, aby nám tu Američani skupovali a likvidovali firmy, tak by asi bylo dobrý jim to prostě nepovolit. Mohli jsme prostě zakázat koupení Nokie nebo vstup do Anthropicu.

  12. TrueOriginalist on

    Méně centralizace, méně regulace. Ale to se nestane, protože obojím je EU (a zejména tamní úředníci) posedlá, s tím přestat nedokáže. Je to jak droga.

  13. MatejMadar on

    >Spojení plánů pro dekarbonizaci a militarizaci

    Vážně by mě zajímalo, jak se ekologicky vyrábí tanky

Leave A Reply