https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/place-v-realnem-sektorju-zasebni-sektor-v-sloveniji-visine-plac-namenoma-skriva/722099

Zitat: Private Unternehmen haben ein für sie nachhaltiges Lohnsystem aufgebaut. Wir haben Unternehmen, die die Differenz bis zum Mindestlohn zahlen, und wir haben Unternehmen, die weit über dem Mindestlohn zahlen. Gehälter in der Wirtschaft werden durch das Wort Vielfalt geprägt. Gewerkschafter Mateja Gerečnik*: "In der Wirtschaft kommt es beispielsweise vor, dass ein Ingenieur in einem Unternehmen das Dreifache des Gehalts eines Ingenieurs in einem anderen Unternehmen erhalten kann.*

In Wirklichkeit ist Slowenien wirtschaftlich und wirtschaftlich in einer guten Verfassung, wir haben das höchste BIP, aber die Löhne stagnieren gerade wegen der Gier der Arbeitgeber. Sie betrachten den Mindestlohn (oder 20e über dem Mindestlohn) als die höchstmögliche Zahlung.

Andererseits hat Slowenien gerade aufgrund der hohen Besteuerung der Arbeitskräfte einen der geringsten Zuflüsse an ausländischem Kapital. Deshalb ist es notwendig, die Lohnsteuer zu senken, nicht nur damit die Arbeitnehmer mehr in der Tasche haben, sondern auch damit es sich für ausländische Unternehmen lohnt, bei uns zu investieren und neue Arbeitsplätze zu schaffen, wodurch Druck entsteht "geizig" Arbeitgeber, die aufgrund der Konkurrenz gezwungen wären, ihre Löhne zu erhöhen oder ihr Geschäft aufzugeben. Dazu wird auch die EU-Richtlinie zur Veröffentlichung von Gehältern in Anzeigen einen großen Beitrag leisten.

Plače v realnem sektorju: "Zasebni sektor v Sloveniji višine plač namenoma skriva"
byu/BLA5TER inSlovenia



Von BLA5TER

4 Comments

  1. LajfJeBorba54 on

    *Javni sektor ima nižje plače kot zasebni sektor.*

    A je novinar/ka že bla na upravni enoti?

  2. lokiafrika44 on

    Delavec sam se strinja kakšna plača mu je všeč, če hoče višjo in mu trenuten delodajalec tega ne more zagotoviti lahko poišče drugo službo, ki mu to zagotovi. Delodajalec ni kot država da lahko plava v miljardih € dolga ampak mora stati trdno na zeleni veji da razšeri svoje obratovanje in si zagotovi “emergency” fund v primeru kakšnega sranja kot korona. Tu je pač naloga delodajalca in deloiskalca da najdeta kompromiz za plačo glede na sposobnosti.

  3. Relative-Outcome-294 on

    Sem nehu brat, ko si omenil, da plače stagnirajo.

    Povprečna plača v zadnih 5 letih je šla gor za skor 40%, iz 1700 na 2400. Bitch please

  4. ArmordilloY on

    *Realno je Slovenija gospodarsko in ekonomsko v dobri kondiciji, imamo najvišji BDP, vendar plače stagnirajo ravno zaradi pohlepa delodajalcev.*

    Skoraj vse v tej izjavi je v zavajanje oziroma laž. Smo v solidni kondiciji, kjer zaenkrat rast produktivnosti še dohiteva rasti stroškov, energentsko intenzivna podjetja sicer že precej odhajajo, poleg tega prihaja kriza nemške avtomobilske industrije tudi v Slovenijo z zamikom. Nimamo najvišji BDP, niti najvišje rasti BDP (to je bilo 2 leti nazaj predvsem zaradi covid odboja). Plače pa hitro rastejo.

    Z drugim odstavkom se pa strinjam, ampak tuj kapital ne bo prišel, če bo država regulira še plače v gospodarstvu kot namiguje tale članek. Tuj kapital pride kjer je več kapitalizma (gospodarske svobode). Pri nas tuj kapital odhaja.

    Viri iz [Jesenskega poročila UMAR](https://www.umar.gov.si/napoved-gospodarskih-gibanj/publikacija/jesenska-napoved-gospodarskih-gibanj-2024:):

    Gospodarska rast se bo letos umirila (1,5 %) in bo nižja od pomladanskih pričakovanj (2,4 %).

    Lanska visoka nominalna rast plač (9,7 %) se je v prvi polovici letošnjega leta nekoliko umirila (medletno 6,6 %; v zasebnem sektorju 7,6 %, v javnem 4,4 %).

    Članek je propaganda pred močnim dvigom plač v javnem sektorju v katerem na polno škripa. Tudi zaradi tega, ker so vsi učitelji, zdravniki, medicinske sestre plačani enako. Tudi tisti, ki delajo 3x boljše kot drugi. Zakaj pa ne bi imel inženir, ki dela 5x boljše, 3x višje plače?. Profesor tudi ne ve, da po novem se statistika plač zbira na podlagi podatkov FURS-a in za FURS ni poslovnih skrivnosti. Poleg tega smo po deležu, ki gre za plače v dodani vrednosti nadpovprečni.

Leave A Reply